Bizden Haberler

12 Mayıs 2013 Pazar 00:59:00
Bağlama Fiyatları

Bağlama Fiyatları Hakkında Bilgiler

 
           Bağlama fiyatları 

hakkında araştırma yaparken karşınıza bin bir çeşit makale, fiyat, yazı ve resim örnekleri çıkabilir. Bu yazıda, İmalatçısı olduğumuz sazların fiyatları hakkında aslında imal ettiğimiz herhangi bir enstrümanın fiyatını neye göre belirlediğimizi anlatmaya çalışacağım.

Bağlama fiyatları

belirlenirken öncelikle enstrümanın hangi kategori veya hangi müşteri grubu için yapıldığı önemlidir.

Örneğin öğrenci sazlarımızda kullanılan 2 çeşit ağaç vardır ve üzerlerinde işleme pek yoktur. Bu noktadan hareketle, hem kullanılan malzemenin daha uygun fiyatlı olması hem de üzerindeki işçiliğin diğer kategorilerdeki sazlara göre daha az olması sebebiyle saz fiyatları açısından değerlendirdiğimizde öğrenci bağlamaları en uygun fiyata sahip sazlardır. Öğrenci bağlama fiyatlarımızın alt ve üst fiyat sınırları 95 TL ile 115 TL arasında değişmektedir.

Öğrenci üstü sazlarımızda tekne çeşitliliği 4-5 adete çıkar ve üzerlerinde ( teknelerinde, klavyelerinde veya sap arkalarında ) işlemeler mevcuttur. Tekne üstlerindeki veya klavye – sap arkasındaki bu işlemeler, fazladan zaman, emek ve maliyet anlamına gelmektedir. Ayrıca Öğrenci üstü sazlarımızın bir kısmının üzerlerinde eşikaltı manyetikleri takılı haldedir. Öğrenci üstü

bağlama fiyatları

125 TL ile 225 TL arasında değişmektedir.

Profesyonel sazlarımızda tekne çeşitliliği on tanenin üzerindedir ve bu kategori içerisindeki sazlarımızda sap arkası sargıları ve extra işleme çeşitliliği diğer kategorilerdeki bağlamalara göre çok farklıdır yani bu kategori içerisindeki sazlarımızın hem ürün çeşitliliği hem de ürünlerin içerisindeki işleme çeşitliliği çok fazladır. Bu kategori içerisindeki bağlama fiyatları 250 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir.  

Elektro sazlarımızda tekne çeşitliliği 4 adete kadar çıkmaktadır, saz fiyatları açısından değerlendirildiğinde, bu kategorideki bağlamalarımızın fiyatlarını etkileyen 3 ana başlık vardır, kullanılan ahşap malzemenin kalitesi, bağlamada uygulanan işçilik maliyeti ve saz üzerindeki manyetiklerin kalitesi. Herhangi bir elektro sazda kullanılan manyetik maliyeti 100 TL civarında iken üst kalitelerde kullanılan sadece manyetik maliyeti 500 Dolar yani 750 TL civarındadır. Dolayısı ile toplam rakam yukarıya çıkar ancak ona göre alınacak neticede çok yüksek olur. Elektro saz fiyatları 350 TL ile 1475 TL arasında değişmektedir.

Tüm yapılan işlemleri düşündüğümüzde, bağlamanın teknesinin çekilmesi, sapının ayarlanması sap ve gövdesinin birleştirilmesi,  tesfiyesi, cilası (polyester veya vernik cila) perdelenmesi, alt üst eşik alıştırılması, tellenmesi ve birkaç gün üst üste tecrübeli ellerde son kontrollerinin yapılması ayrı ayrı, her işlemin o enstrüman için ne kadar önemli olduğuna göre farklı şekilde maliyet oluşturmaktadır.

             Netice itibariyle bağlama fiyatları konusunu bağlama kategorilerine göre incelemeye çalıştık, aşağıdaki sazlarımız, yukarıda bahsettiğimiz kategoriler için örnek bağlamalardır. Bu kategorilere erişmek için yine hemen bu yazının altındaki linklere tıklayarak ilgili saz bağlama kategorisine ulaşabilirsiniz.

Yukarıda kısaca anlatmaya çalıştığımız bilgiler haricinde danışmak istediğiniz herhangi bir konu olursa lütfen bize e mail veya telefon aracılığı ile ulaşınız. EnstrumanSepeti.com ekibi olarak bilmek istediklerinizle ilgili size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

 

Öğrenci Bağlamaları

Öğrenci Üstü Bağlamalar

Profesyonel Bağlamalar

Elektro Bağlamalar

 Bağlama FiyatlatlarıBağlama FiyatlarıBağlama Fiyatları

Diğer Haber Başlıkları

 6. Mağazamız Açıldı...
 Piyano Kursu İzmir
 Keman Kursu İzmir
 Gitar Kursu İzmir
 Eşik altı saz nedir?
 Öğrenci Enstrümanı
 Bir bağlamada en önemli unsur nedir?
 Kemanımdan ses çıkmıyor !
 Keman Fiyatları
Yılmaz İPEK Saz Sarayı Torbalı Şubesi Tepeköy Mah. Kazım Dirik Cad. No: 30/B Torbalı / İZMİR