Keman Aksesuarları İçindeki Baş Kemancı, Keman Arşesi

Keman Aksesuarları İçindeki Baş Kemancı, Keman Arşesi

08 Temmuz 2015

Keman denilince akla her zaman duygulu nağmelerden dökülen melodiler gelir. Duyduğumuz o pürüzsüz sesi sağlayan tek başına keman değildir. Keman aksesuarları sesin kalitesinde ve duygulara yansımasında önemli bir rol oynamaktadır. Keman aksesuarları içerisindeki keman arşesi, kemanın olmazsa olmazıdır.


Arşe, yaylı çalgıların kullanılabilmesine yarayan, çalgıların niteliklerine göre farklı farklı üretilen özel ağaçlardan yapılan iki uç arasına kıl gerilmiş yardımcı bir keman aksesuarıdır. Keman yayının kılları suni, gerçek at kılı veya misinadan yapılmaktadır. Keman arşesinin tathtasında ise demir ağacı, tiki vey agül ağacı kullanılabilir. İyi bir arşenin ağırlığı fazla olmamalı; el ile koordine hareket edebilecek ağırlıkta olmalıdır. Biçim olarak da doğru olmamalı, arkasında ki vidadan gerildiğinde ağaç kısmı kavisli kalmalıdır. Bu kavis yalnızca aşağı doğru olmalıdır. İyi bir keman arşesi sağa ya da sola doğru eğim yapmaz.


Keman aksesuarları için en önemli yardımcı olarak gösterilen keman arşesinin, kalitesini kontrol etmek için çalma esnasında çıkan seslere bakarak da kontrolü sağlayabilirsiniz. Çünkü çalma sırasında, tellere sürtündüğünde kolay esnememesi gerekmektedir. Eğer kolay esneyen bir keman arşesi ile karşı karşıyaysanız, seçiminizi tekrar gözden geçirmenizi rica ederiz. Keman aksesuarları ve keman arşesi için EnstumanSepeti.com'un ürün çeşitliliğini de inceleyebilirsiniz. Uygun fiyat ve kaliteli ürünlerimiz ile sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.