Müzik Aletleri Müzesi İle Tanışın! - 2

Müzik Aletleri Müzesi İle Tanışın! - 2

14 Temmuz 2015

Müzik aletleri müzeleri Dünya’nın her bir köşesinde ayrıcalıklı bir konumdadır. Çoğu zaman sanatseverleri buluşturan bu müzeler, bazı ülkelerde daha farklı sanat etkinliklerini de içerisinde barındırmaktadır. Türkiye’nin sanat bakış açısı da diğer ülkelerde olduğu gibidir. En bilinen müzik aletleri müzesi Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından açılmış olan Devlet Konsevatuvarı İbrahim Alimoğlu müzik müzesidir.

Her döneme damgasını vuran müzik aletlerinin sergilendiği bu müze, iş adamı İbrahim Alimoğlu’nun yurt dışına iş için gittiği ülkelerden aldığı müzik aletlerini bağışlamasıyla kurulmuştur. Yıllar sonra Alman koleksiyoncu Dr. Wolgfang Ott’un 250 kadar müzik aleti bağışlamasıyla müze, müzik aletleri konusunda daha da zenginleşmiştir.

Bağışlanan tüm bu müzik aletleriyle Afyon Kocatepe Üniversitesi’ndeki bu müze, şu an 500’den fazla müzik aletine ev sahipliği yapmaktadır. Yıllar boyunca üzerinde birçok hatıranın ve anının yer aldığı 30-100 yıllık şaheserler göze çarpıyor. Pek çok değerli sanatçının bağışlarıyla müze günden güne büyümektedir. Tüm sanatseverlerin ülkemizde yer alan bu zenginliği, en yakın zamanda ziyaret etmesini önermekteyiz. Müzik aletleri müzesini inceleyerek sanat tarihimizin gelişimini de yakından tanık olma şansı elde edebilirsiniz. Yeni bir entruman sahibi olmadan bu bilgi birikimine sahip olmak, size engin bir sanat duruşu kazandıracaktır.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.