Bizden Haberler

21 Mayıs 2011 Cumartesi 09:15:00
Keman Fiyatları

 

 Keman Fiyatları Hakkında Bilgiler

Merhaba,

E-ticaret sitemizdeki herhangi bir boy veya kalitede keman almak isteyen müşterilerimizin telefon açarak veya e-mail göndererek sordukları soruları burada sizlere kılavuzluk yapması için derlemek istedik.

Aşağıda soru cevap şeklinde ilerleyecek olan yazımızın içerisinde, keman fiyatları,  kemanların boyları,  kemanların üzerinde kullanılan ahşap malzemelerin yapısı, kime hangi yaşa hangi kemanın uygun olduğu, keman ebatları (boyları), elektro kemanların formlarına alışık olduğumuz standart kemanlardan ne farkının olduğunu, keman fiyatlarını en çok etkileyen kemanın kalitesinin standart olması veya iyi olmasının avantaj ve dezavantajlarını ve tüm bu farklı açılardan kemana baktığımızda keman fiyatlarının nasıl etkilendiğini anlatmaya çalışacağız.

Aşağıda okuyacağınız soru cevapları direk geldiği gibi değil, daha genele uyarlayarak yazmayı uygun gördük.

Keman çalmak istiyorum hangi kemanla başlamalıyım ?

Yukarıdaki gibi bir soru geldiğinde bizler öncelikle kemana başlayacak olan kişinin yaşını öğrenmek isteriz. Sebebi, keman çalacak olan kişinin ihtiyaç duyduğu enstrüman seçimi çok önemlidir. Keman ebatları ile ilgili bilgiyi başka başlık altında yazacağız. Bizce çok para harcamadan standart bir öğrenci kemanı ile başlanması uygundur. Arşesi (yayı) yamuk olmayan, içerisinde düzgün, işe yarar bir adet reçinesi olan, eşiği düzgün bir şekilde alıştırılmış, can direği hasar görmemiş ve olması gereken yerde duran, kemanı içerisinde muhafaza etmek üzere içerisine koyabileceğiniz bir sert taşıma çantası (hard case) ile birlikte verilen bir başlangıç için uygun keman olabilir. Yukarıda bahsettiğimiz kemanlara örnek olarak aşağıdaki ürünleri inceleyebilirsiniz;

Başlangıç Kemanları - Mavis 3/4 Keman

Başlangıç Kemanları - Yissi 4/4 Tam Keman

Elektro keman almak istiyorum, elektro kemanla başlayabilir miyim ?

Elbette başlanabilir ancak standart akustik bir kemanla başlamak her zaman için daha uygundur. Elektro keman fiyatları diğer keman fiyatları ile kıyaslandığında daha yüksektir, aslına bakarsanız tüm telli ve yaylı enstrümanlarda bu durum aynı şekildedir. Elektro enstrümanların üzerinde, enstrüman sesini profesyonel veya amatör tip ses teçhizatına göndermek üzere yerleştirilmiş kaliteli bir preamfi devresi aşik altı mikrofonu (manyetiği) hatta bazı enstrümanlarda ekolayzır sistemi kurulu ve takılı haldedir, dolayısı ile üzerlerinde ekstra malzeme ve işçilik bulunur ve fiyatları daha yukarıdadır. Ayrıca şunuda belirtmeliyiz ki, elektro kemanlar akustik enstrümanlar olmadığı için kendi gövdelerinden ses çıkarmadıkları için, harici bir amfi cihazına bağlanarak ses elde edilmesi uygundur. Aşağıda bir elektro keman birde amfi cihazını inceleyebilirsiniz.

Elektro Keman - Yissi Elektro Keman
 

Anfi - Boston 10 W Anfi

Çocuğumun kemana başlamasını istiyorum, hangi boy kemanı almalıyım ?

            Öncelikle standart bir başlangıç kemanı veya daha alışık olduğumuz tabiri ile bir öğrenci kemanı satın almanız uygun olacaktır. Keman fiyatları açısından değerlendirdiğimizde bu alış veriş sizin için hem uygun hem de ekonomik olacaktır. Bu tarz bir alış veriş yaparken her zaman müşterilerimize perakende dükkanlarımız da şunu anlatırız;

‘Öğrenci enstrümanı demek çalacak olan kişinin belkide ilk enstrümanı demek, o enstrümanla çalıp çalmayacağına / devam edip etmeyeceğine ve bunun gelip geçici bir heves mi yoksa kararlı bir şekilde yolunda ilerleyecek mi gibi sorulara kendisinin ve ailesinin cevap bulacağı / karar vereceği anlamına geliyor. Dolayısı ile anlatmak istediğimiz, çalacak olan kişi bu enstrümanla belki de yeni bir dünyaya adım atacak, kemanını korumayı, iyi muhafaza etmeyi bu kemanla öğrenecek ve ileride yolunda ilerlerse çok daha iyi bir kemanı kendisi, kendisinin istediği özelliklerde seçecek.”

Aslında neredeyse tüm yaylı ve telli enstrüman grubunda çalacak olan kişinin yaşına boyuna uygun olması için ebatlandırma vardır. Çalacak olan kişinin boyu kilosu referans alınmak kaydı ile elimizde keman için çalacak olan kişinin yaşına göre hangi kemanın uygun olabileceğini anlatan bir listemiz var, aşağıda inceleyebilirsiniz.

Ayrıca bahsettiğimiz bu 4 farklı ebat için farklı bir fiyatlandırma uygulanmamaktadır. 4 Boy için keman fiyatları aynıdır.

·         5 ile 7 yaş arası  ¼  (Çeyrek) Keman

·         7 ile 9 yaş arası  ½  (Yarım) Keman

·         9 ile 11 yaş arası ¾ (Üç Çeyrek) Keman

·         11 – 12 yaş ve sonrası 4/4 (Tam) Keman

Dört boy keman için aşağıdaki örnekleri inceleyebilirsiniz,

Başlangıç Kemanları  - Yissi 1/4 Öğrenci Keman

Başlangıç Kemanları - Mavis 3/4 Keman

Başlangıç Kemanları  - Yissi 1/2 Öğrenci Keman

Başlangıç Kemanları -  Yissi 4/4 Tam Keman

 Keman üzerinde bulunan malzemeler hangi ağaçtan imal edilmiştir ?

            Kemanlar üzerinde her enstrüman da olduğu gibi farklı ağaçlardan imal edilmiş parçalar kullanılmaktadır, bunlar gürgen gül ve abanoz ağaçlarıdır. Kemanın gövdesinde, ses tahtasında ise kelebek ağacının kullanımı makbuldür ve hali hazırda sitemizde satışta bulunan tüm kemanlar kelebek ağacından imal edilmiştir. Az önce bahsettiğimiz diğer ağaç türleri ise kemanın üzerindeki parçaları oluşturan, burgular, keman klavyesi, çenelik, kuyruk gibi yerlerde kullanılmaktadır. Sırası ile gürgen, gül ve abanoz üst kalite enstrüman parçaları için kullanılan ağaçlardır ve keman fiyatına etkisi vardır. Bahsettiğimiz parçalar ayrıca da satılmaktadır. Enstrümanınızın kalitesini, kullanım özelliklerini ve konforunu yükseltmek için tercih edebilirsiniz. Aşağıda bahsettiğimiz parça örneklerini bulabilirsiniz.

Keman Aksesuarları - Yissi Abanoz Keman Burgusu

Keman Aksesuarları - Yissi Abanoz Keman Çenelik

Keman Aksesuarları - Yissi Abanoz Keman kuyruk

 

Yukarıda bahsedilenler haricinde üzerinde konuşulacak, soru sorulacak çok fazla konu var, danışmak isterseniz e mail veya telefon aracılığı ile bize ulaşabilirsiniz.

 

Diğer Haber Başlıkları

 6. Mağazamız Açıldı...
 Piyano Kursu İzmir
 Keman Kursu İzmir
 Gitar Kursu İzmir
 Eşik altı saz nedir?
 Öğrenci Enstrümanı
 Bir bağlamada en önemli unsur nedir?
 Kemanımdan ses çıkmıyor !
 Bağlama Fiyatları
Yılmaz İPEK Saz Sarayı Torbalı Şubesi Tepeköy Mah. Kazım Dirik Cad. No: 30/B Torbalı / İZMİR