En Uygun Cümbüş Fiyatları EnstrumanSepeti’nde!

 

Telli çalgılar içerisinde yer alan cümbüş, ilk olarak bir Türk tarafından üretilen ve yapan kişinin soy isimini de oluşturan bir müzik aletidir. Zeynel Abidin Cümbüş tarafından 1900’lü yılların başında yapılmıştır. En önemli özelliği ise sap ile gövdenin birbirinden ayrılabilir olmasıdır.Bu şekilde sadece telleri değiştirilerek mandolin, gitar gibi birçok enstrümana çevrilebilir. Genel yapısı banjoya ve uda benzer bir alettir.

Cümbüş fiyatları konusunda bir araştırma içerisindeyseniz, Enstrumanspeti.com’un cümbüş kategorisi size yardımcı olacaktır. Dilediğiniz cümbüşü inceleyerek, seçiminizi yapabilirsiniz. Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk’ün bu aleti dinleyerek, eğlence yayacağını inanıyorum diyerek ismini koyduğu bilinmektedir. Böylelikle bu enstrümanı oluşturan Zeynel Abidin Bey’in de soyadı cümbüş olarak kayıtlara geçmiştir.

Sesi ile sizi mest eden cümbüş, ilk çıktığı yıllara nazaran günümüzde geri planda kalmıştır. Alüminyum tencereye benzeyen bir sap bağlanarak tellerin üzerine gerilir. Cümbüş yapım şekli olarak Amerikan Banjo'su ve uda benzetilir. Banjo' ya benzetilme nedeni, deri gövdesi ve metal rezanatöre sahip olması, Ud'a benzetilme sebebi ise metalik ve yüksek sese sahip olmasıdır. Cümbüş fiyatları konunda üretildiği malzeme oldukça önemlidir. Fakat asıl önemli özelliği,  diğer telli aletlerden ayırılarak sapı bir vida ile ayrılarak iki parça halinde kolay taşınabilir hale getirilir, bu sayede her yere kolaylıkla gönderilir veya taşınabilir. Hemen bir cümbüş satın almak istiyorsanız, Enstrumansepeti.com’da en uygun cümbüş fiyatları  ve cümbüş modellerine ulaşabilirsiniz.
1 2 >