Kaliteli Ney Çeşitleri

Ney, Klasik Türk müziğinin ve tasavvuf müziğinin en önemli enstrümanlarından birisidir. Tarihin çeşitli dönemlerinde bu çalgı aletinin izlerine rastlansa da Osmanlı dönemi ile en belirgin ve parlak dönemini yaşamıştır. Özellikle islam dinin yansımaları ile beslenen müzikler oluşturularak, tasavvuf adı verilen musikiye de öncülük etmiş bir enstrümandır.

Ney temel olarak üç ana parçadan oluşmaktadır: kamış, başpare, parazvane… Kamış adı verilen bölümü, neyi oluşturan an parçaya verilen isimdir. İklimin sıcak olduğu bölgelerde ve sulak alanlardan elde edilen kamışlar, işlenir ve usta ellerden geçerek ney oluşumu için uygun hale getirilir. Sonrasında kamışın üzerine üflenen üst kısmı yani başparesi yerleştirilerek, sesin gür ve düzgün çıkması sağlanır. Genellikle manda boynuzundan yapılan başparenin, bazı ney çeşitleri için fildişi, abanoz gibi malzemelerden yapıldığı da görülmektedir. Parazvane adı verilen bölüm ise, neyin en hassas kısmıdır. Başparenin takılmasıyla oluşacak hasarların önlenmesi için üst ve alt kesim yerlerine takılmaktadır. Böylelikle ney çeşitleri içerisinde oluşabilecek hasarlara karşı, parazvane ile önlem alınmış olur.

Ney çeşitleri ve buna bağlı olarak ney fiyatları tamamen kullanılan kamış malzemesine göre değişmektedir. Hatta kamışın elde edildiği coğrafi konum bile ney fiyatlarını etkilemektedir. Bu nedenle araştırmalarınızda karar vermeden önce EnstrumanSepeti.com’u incelemenizi önermekteyiz. Tüm ney çeşitleri ve aksesuarlarına bu kategorimizden kolaylıkla ulaşabilir, online alışveriş keyfini sorunsuz hizmet anlayışımızla deneyimleyebilirsiniz. Keyifli alışverişler diliyoruz!